GMaxx II (XP – Metaldetectors Francija) un E-Trac (Minelab) apskats


lapa nav atrasta

GMaxx II (XP – Metaldetectors Francija) un E-Trac (Minelab) apskats

www.metal-detectors.lv
Rīga, 2009.gada jūlijs.

Uzrakstīt šo apskatu mūs pamudināja „negaidīti” pieaugusī interese par līdz šim nezināmajiem, jeb precīzāk, plašākai publikai nepazīstamiem, firmas XP-Metaldetectors detektoriem.

Sagadīšanās dēļ mēs jau vairākus gadus esam pazīstami ar XP detektoriem un mums ir pieejams viens no ražotāja modeļiem – GMaxx II. Labi pazīstot šo detektoru un tā darbības īpatnības, mēs nolēmām ar to iepazīstināt arī plašāku meklētāju loku un tos, kas plāno nodarboties ar meklēšanu.

GMaxx II ir metālu meklēšanas Miglainā Albiona aprindās labāk zināmā GoldMaxx Power dvīņu brālis. Vienīgā atšķirība ir tā, ka GMaxx II strādā zemākajā 4,6 kHz frekvencē, kamēr GoldMaxx Power – 18 kHz, kas arī loģiski izriet no Power nosaukuma. Atgādinām, ka lielāka darbības frekvence sniedz lielāku jutību uz dažādiem maziem objektiem, taču samazinās meklēšanas dziļums, jo augstās frekvences sliktāk tiek cauri grunts slāņiem.

Gmaxx II un GoldMaxx Power vienīgā atšķirība ir darbības frekvence.

GMaxx ll

Ražotāji detektoru pozicionē kā mūsdienīgu analogi-digitālu detektoru bez ekrāna, kas sastāv no bloka, rāmja un spoles.

Vadības bloks aprīkots ar četriem potenciometriem un diviem slēdžiem, kas atbild par dažādiem detektora iestatījumiem. Taču pirmais, kas iekrīt acīs pēc iepazīšanās ar detektoru ir tas, ka diskriminācijas un PinPoint režīma tam nav. Detektoram ir trīs toņi, kas ļauj noteikt metāla, kas nonācis zem spoles, veidu. Zems tonis nozīmē melno metālu mērķi, vidējs – krāsainu metālu ar zemu vadītspēju (zelts, alumīnijs, misiņš), augsts – krāsainie metāli ar augstu vadītspēju (varš, sudrabs). Bet detektors reaģēs uz visiem mērķiem, var tikai samazināt signāla skaļumu „dzelzs” mērķiem, kas nav grūti, bet zināmas iemaņas tomēr būs nepieciešamas.

Kā jau mēs teicām, detektors ir aprīkots ar potenciometriem, kas regulē skaļumu melnā metāla mērķiem, kas ir ļoti noderīgi meklējot piedrazotā vidē. Standarta DD tipa spolei ir 9 collu izmērs. Vadības bloku var stiprināt gan pie S veida rāmja, gan pie jostas, kas nodrošina papildu funkcionalitāti darbības laikā.

E-TRAC

Kā zināms, viss ir relatīvs, tāpēc mēs nolēmām veikt nelielu salīdzinājumu ar cita populāra zīmola detektoru, ko bieži piesauc reklamējot XP. To mēs darījām testējot jauno SEF 12” x 10” spoli. Kā detektors salīdzināšanai noderēja monētu un relikviju meklēšanas paraugdetektors no Minelab, E-Trac, kas mums arī ir pieejams un tiek aktīvi izmantots meklēšanā.

E-Trac vadības bloks.

E-Trac ir pilnīgs XP pretstats. Tam ir LCD ekrāns, lieliska diskriminācija, precīzas mērķa vietas noteikšana (PinPoint), tas darbojas 28 frekvencēs no 1,5 līdz 100 kHz, kā arī vēl daudz dažādu iestatījumu, kas padara darbu ar šo detektoru krietni ērtāku. Tam ir S veida rāmis un 11 collu DD spole, kuru testēšanas objektivitātes labā mēs nomainījām ar firmas DeTech SEF 10” x 12” spoli.

SEF spoles 12”x10”

Testēšana

Ļoti bieži dažādi „izmēģinātāji”, kas parasti arī ir detektoru izplatītāji, min datus par „lieliskajām” XP detektoru spējām un lielo meklēšanas dziļumu. Tā kā mums ir pieredze ar abiem detektoriem dažādās vietās, mēs nolēmām pirmkārt nodemonstrēt cik ļoti tas atbilst patiesībai, lai izvēloties detektoru jūs varētu izvairīties no tipiskām kļūdām.

Testiem mēs izvēlējāmies nelielu zemes pleķi, kurā nav nekādu metāla atkritumu. Kā testa mērķi tika izmantoti 925 probes sudraba stienis, Aleksandra I laika vara monēta, PSRS 5 kap., Nikolaja I 5 kap., alumīnija blašķe un Kristīnes šiliņš (zviedru laiku monēta).

Lauka testi ar GMaxx ll un E-Trac

Testu veikšanai mēs izrakām nelielu bedri, kurā konkrētos dziļumos tiks ievietoti mūsu mērķi (piestiprināti pie lineāliem) un virs kuriem tiks testēti konkrētie detektori. Grunts ir smilšaina, kāpu, atrodas nelielā paaugstinājumā.

Pirmais testa mērķis ir šiliņš 20 cm dziļumā, tad 25 cm dziļumā sudraba stienis, vara divkapeiku monēta 30 cm dziļumā, 5 kap. PSRS 35 cm dziļumā, 1830. g. 5 kap. 40 cm dziļumā un blašķe 70 cm dziļumā.

Derētu atzīmēt, ka izvēlētie dziļumi ir brīvi izvēlēti, bet kritiski katram mērķim tāda veida testos. Praksē meklēšanas dziļumi šādiem mērķiem var būt lieli, atkarīgi no apstākļiem, grunts un tā, cik ilgi mērķis atradies zemē.

Virs katra mērķa tika veikti ne mazāk kā 12 krusteniski vēzieni ar katru no detektoriem, lai pārliecinātos par lasījumu stabilitāti.

Zemāk redzama tabula ar testa rezultātiem.

Mērķis XP GMaxx ll Minelab E-Trac
Kristīnes šiliņš 20 cm x x
Gredzens 25 cm x x
1812. g. 2 kap. 30 cm x x
1961. g. 5 kap. 35 cm x x
1830. g. 5 kap. 40 cm x x
Blašķe 70 cm x x

Kā redzams, abi detektori veiksmīgi tika galā ar konkrēto pārbaudījumu. Atgādinām, ka meklēšanai tikai izmantotas vienādas spoles – SEF 10” x 12”.

Pēc šī testa mēs nolēmām pārbaudīt katra detektora atjaunošanās laiku, pievienojot vienam no krāsainā metāla mērķiem divus melnā metāla (šajā gadījumā, naglas).

Naglām ar cepurīti uz augšu GMaxx II sniedz krāsainā metāla signālu.

Gribētos vērst uzmanību uz to, ka uz naglām ar cepurīti uz augšu franču detektors XP sniedz konkrētu krāsainā metāla signālu, kamēr E-Trac pastāvīgi precīzi nosaka naglu kā melnā metāla mērķi. Atslēdzot diskrimināciju, abi detektori pārliecinoši redz krāsainu mērķi starp naglām. Ar ieslēgtu diskrimināciju, detektori arī atrod krāsainu mērķi starp naglām, taču ne tik pārliecinoši un atrašana atkarīga no tā, kā spole tiek vēzēta virs mērķa katram detektoram.

E-Trac ļauj samazināt vēziena ātrumu līdz minimumam, kurā GoldMaxx Power vairs nespēj stabili darboties. Tā ir galvenā detektoru atšķirība. Taču pateicoties ekrāna neesamībai, GoldMaxx Power aktīvas meklēšanas laikā ātrāk apstrādā signālu, kas labi ietekmē tā pielietojamību meklējot relikvijas blīvi piedrazotā vidē, kur ir jārok viss krāsainais metāls utt. E-Trac arī labi tika galā ar šo uzdevumu, taču tā meklēšanas spoli vēlams nomainīt uz mazāku, un tad jau tiktu iegūti pavisam citi rezultāti.

Meklējot pludmalē E-Trac nav konkurentu vizuālās-dzirdes diskriminācijas ziņā, kas tik ļoti pietrūkst GoldMaxx Power. Un kaut arī GoldMaxx Power „redz” pat mazākās zelta ķēdītes, lielā atkritumu daudzuma dēļ, ko nāksies rakt pludmales meklējumu laikā ar šo detektoru, lietot GoldMaxx Power pludmalē un tamlīdzīgās vietās spēs tikai īpaši uzcītīgi meklētāji. Rakt nāksies praktiski visu, bet zelta ķēdīšu daļa no tā diemžēl būs ļoti maza.

GMaxx darbībā, dažu monētu dēļ nāksies izrakt kaudzi atkritumu.

Nobeigumā var secināt, ka abi detektori var meklēt vienādos dziļumos un abi ir salīdzinoši nesen tirgū izlaisti modeļi, kuros ieviesti shematiski jaunumi, par kuriem gadus piecus atpakaļ varēja tikai sapņot. E-Trac kā profesionāla līmeņa ierīce (informatīvā ekrāna un polifonisko skaņu dēļ) noderēs praktiski jebkuram meklētājam, īpaši tiem, kas grib pacelt savu profesionalitātes līmeni un papildināt kolekciju ar jauniem atradumiem.

GMaxx II un GoldMaxx Power var ieteikt meklētājiem, kuru pieredzē ir ne viens vien gads meklēšanas, kā lielisku papildinājumu pamata meklēšanas ierīcei, ņemot vērā šo detektoru specifiku. Detektoru tomēr veidojuši francūži, paredzot to lietošanai sava veida teritorijā, kurā nav sastopams tāds daudzums degvīna korķu un citu metāllūžņu, kas diemžēl ir liela problēma pie mums.

Viennozīmīgi negribētos rekomendēt franču detektora iegādi kā pirmo un vienīgo meklētājiem, kuru stāžs ir pāris dienas vai nedēļas. Vilšanās no nespējas saprast, kādiem tieši mērķiem šis detektors radīts, var uz visiem laikiem nokaut vēlmi nodarboties ar meklēšanu.

Savu lielisko darbību apstiprināja arī SEF spoles, tās ir drošas un pastāvīgas un ir labs papildinājums jebkura meklētāja arsenālā.

Kopumā abi detektori lieliski tiek galā ar savu galveno mērķi – zem zemes esošu metāla priekšmetu atrašanu, kaut arī mazliet dažādos veidos. Domājam, ka meklētāji novērtēs katru augstāk minēto detektoru to labo īpašību dēļ. Atliek vien novēlēt visiem vairāk veiksmīgu atradumu un arī vienkārši labi pavadītu laiku ar šo lielisko hobiju!